Beharangozó 2022. április 1., péntek

Vasárnap a Szeged ellen játszik a DVTK

A DVTK és a Szeged-Csanád Grosics Akadémia még soha nem találkozott egymással Miskolcon, de az elmúlt száz évben a DVTK már számtalan bajnoki mérkőzést játszott különböző szegedi klubok ellen. Bemutatjuk az ellenfelet, és felidézzük a két csapat közös történelmét.

A DVTK és a Szeged-Csanád Grosics Akadémia még soha nem találkozott egymással, de a DVTK már számtalan bajnoki mérkőzést játszott Szegeden különböző klubok ellen.

Ezek közül hármat érdemes kiemelni.

A 1921/1922-es Kerületi bajnokságban, azaz éppen 100 éve a DVTK a DAC előtt nyerte meg a Miskolci alosztály küzdelmeit, majd az Északi kerület döntőjében 4:2 arányban verte a Hatvan AC-t, amivel részvételi jogot szerzett a Vidéki döntőben történő szereplésre. A negyeddöntőben Tatabányai SC (3:1), az elődöntőben a Debreceni KASE (1:0) sem jelentett akadályt, így a döntőben létrejött a Szegedi AK - DVTK mérkőzés.  A Szegenyák - Chvojka, Posteiner - Müller, Ferenci, Klemenik - Páva, Ibos, Csapkay, Presovszky I, Presovszky II összeállítású DVTK-ban Csapkay Károly duplázott, azonban ez kevésnek bizonyult a jó napot kifogó szegedi támadósor öt góljával szemben.

Frissebb és örömtelibb emlék az 1990/1991-es idényt lezáró osztályozó. 1991. június 22-én az NB II. Keleti-csoportban második helyen végző DVTK találkotott az NB I. 13. helyezettjével, Szeged SC-vel. A párharc első felvonásán Palicskó Tibor a Knotz - Bém, Parkhomenko, Kertész, Budai - Molnár I., Vitelki, Leskó - Tóth Gy. Svistun, Váczi B. csapatot küldte pályára a Felső Tisza-parti Stadionban, ahová a diósgyőri szurkolók jó része különvonattal érkezett. A hazaiak szerezték meg a vezetést, amit Váczi Béla még az első félidőben kiegyenlített. A szünet után megszerezhette volna a vezetést a DVTK, ám Váczi kihagyta a büntetőt, azonban Molnár István 87. percben lőtt góljával mégis a DVTK várhatta előnnyel a visszavágót. A diósgyőri találkozón Palicskó Tibor a Knotz - Bém, Parkhomenko, Kertész (Csizi, 46.), Szabó Zs. - Molnár I., Vitelki, Leskó - Tóth Gy., Svistun (Kiser, 64.), Váczi B. csapatnak szavazott bizalmat.  Az első meccsen kiállított Cigan ugyan vezetést szerzett a szegedieknek, de Leskó Zoltán bebiztosította a feljutást. Ezzel véget ért a klubtörténet leghosszabb másodosztályú időszaka, és kezdetét vette a hatalmas örömünnep.

Legutóbb 2003. augusztusában játszott a DVTK tétmérkőzést szegedi csapat Diósgyőrben. Gergely Károly vezetőedző a Nagy Z. - Gáspár J. (Tejnóra, 64., Udvari, Horváth T., Crnomarković - Halgas, Vitelki, Mogyoródi (Polyák, 72.), Binder (Gajda, 59.) - Piroska, Kovacsics összetételű csapata az első félidő végén hátrányban vonult pihenőre, mert Piroska Attila mesteri szabadrúgásárával szemben a vendégek két gólt szereztek. Már-már úgy tűnt, hogy győzelemmel távoznak, amikor a 88. percben Halgas Tibor fejesével egyenlített a DVTK, majd a 2011-ben tragikus körülmények között elhunyt Gajda István góljával a győzelmet is megszerezte.

A Merkantil Bank Liga idei kiírásában ősszel a DVTK az első félidőben kétgólos hátrányba került  Szegeden. A szünet után Szatmári Csaba szépített, ám elmaradt a pontszerzés.

Szeged-Csanád Grosics Akadémia - Diósgyőri VTK 2-1 (2-0)

Szeged: Molnár F. - Ódor, Temesvári, Pejović, Kővári R. - Simon Á., Kovács M. - Gréczi (Dobos Á., 67.), Horváth K. (Lestyán, 79.), Kóródi (Gajdos, 57.) - Jammeh (Daru, 79.). Vezetőedző: Dragan Vukmir.
DVTK: Póser - Polgár, Szatmári, Szűcs K., Bárdos (Bokros, 46.) - Szeles (Hornyák, 46.; Horváth Z., 77.), Oláh B. - Kocsis D. (Jurek, 46.), Molnár G., Zsolnai (Bertus, 87.) - Könyves. Vezetőedző: Kondás Elemér.

Gólszerző: Kővári R. (1-0) a 23., Horváth K. (2-0) a 25., Szatmári (2-1) az 56. percben.

Az eddig lejátszott másodosztályú (II. Liga, NB B, NB II., NB I/B) Szeged - Diósgyőr mérkőzések

4. 1988/1989
    1988.08.14. DVTK - Szeged SC 2-1 Huszák, Szabó (ög.)
  5. 1989/1990
    1990.04.08. DVTK - Szeged SC 1-3 G.: Tóth Gy.
  6. 1993/1994
    1994.04.30. DFC - Szeged FC 0-1
  7. 2003/2004
    2003.08.23. DVTK - FC Szeged 3-2 G.: Piroska, Halgas, Gajda

Szegedi VSE

1. 1962/1963
    1963.05.05 Diósgyőri VTK - Szegedi Vasutas SE 1:2 G.: Nyíri Z.

Szegedi Dózsa

1. 1989/1990
    1990.05.27 Diósgyőri VTK - Szegedi Dózsa SE 7:1 G.: Tóth Gy. (3), Varga I., Katona, Csiba, Huszák

Osztályozó az NB I.-ért

1. 1990/1991
    1991. 6. 22.
     Szeged SC - Diósgyőri VTK 1-2 G.: Váczi B., Molnár I.
    1991. 6. 30. Diósgyőri VTK - Szeged SC 1-1 G.: Leskó

Az eddig lejátszott élvonalbeli Szeged - Diósgyőr mérkőzések

Szegedi AK/SZEAC/SZEOL AK/Szeged LC

1. 1940/1941
    1940.11.01. DiMÁVAG - Szegedi AK 1:5 G.: Szabó (ög.)
  5. 1950
    1950.12.17. DiVasas - Szegedi SzMTE 3:1 Pribelszky, Gyurik (ög.), Salamon Z.
  6. 1951
    1951.03.18. DiVasas - Szegedi Petőfi 2:1 G.: Csorba (2)
  16. 1975/1976
    1975.09.20. DVTK - Szegedi EOL SC 1-0 G.: Oláh F.

1. 1941/1942
    1941.09.14. Diósgyőri MÁVAG - Szegedi VSE 7:2 G.: Barna (2), Fazekas (2), Penderi (2), Kertész
  2. 1943/1944
    1944.04.02. Diósgyőri MÁVAG - Tisza Vasutas SE 2:1 G.: Fazekas, Csepregi

Szegedi Honvéd

1. 1951
    1952.05.06. DiVasas - Szegedi Honvéd 1:1 G.: Salamon Z.
  2. 1952
    1952.04.05. DiVasas- Szegedi Honvéd 3:0 G.: Futó III, Pocsai, Dobó

Szeged-Csanád Grosics Akadémia

Alapítva: 2011
Klubszín: kék-fekete
Élvonalbeli idények: 0
Legjobb eredmény: NB II. 7. helyezett (2014/2015)
Először az országos másodosztályban: 2011/2012
Másodosztályú idények: 8
Folyamatosan az NB II.-ben: 2019 óta

Ugyan a szegedi labdarúgás több, mint egy évszázados múltra tekint vissza, a Szeged-Csanád Grosics Akadémiát csak 2011-ben alapították. A klub tulajdonosa a Szeged-Csanádi egyházmegye. Az első évben a Kisteleki TE jogán indult az NB III-ban a KITE-Szeged néven, és rögtön feljutottak a másodosztályba. Azóta két év kivételével ott szerepelnek (a kiesést követően a 2013/2014-es és a 2018/2019-es idényben egyből visszajutottak).

Az előző bajnokságot a 10. helyen zárták, legeredményesebb játékosuk a 7 gólos Gajdos Zsolt lett.

29. forduló: Szeged - Ajka 3-0

Az előző fordulóban a Molnár-Farkas - Ódor, Temesvári A., Pejović, Kővári (Bencze M., 75.) - Kovács M., Farkas A. - Dobos Á. (Germán, 64.), Horváth K. (Debreceni Á., 75.), Csoboth (Daru, 75.) - Gajdos (Murár, 86.) összeállításban szerepeltek.

A válogatott szünetben az FTC ellen játszottak felkészülési mérkőzést. Ezen a találkozón így álltak fel: Molnár-Farkas (Takács J., 46.) - Ódor, Temesvári A., Pejović, Bencze M. - Farkas A., Kovács M., Kővári (Vári, 76.) - Csoboth (Vasiliu, 88.), Germán (Kóródi, 46.), Gajdos (Dobos Á., 72.)